Realizace krbu

Na co dávat pozor při realizaci krbu

V předchozím článku jsme Vám dodali několik kreativních realizací krbů z celého světa. Jestliže jste načerpali nezbytnou inspiraci a rozhodli jste se pro stavbu vlastního krbu či renovaci Vašeho starého, v dnešním článku Vám ukážeme několik věcí, kterých se při takovém procesu vyvarovat.
1
Ještě před samotnou realizací přichází na řadu architektonický projekt. Již v této fázi musíte dbát na to, abyste nenarazili na problém zmíněný v předešlém článku – krb esteticky nezapadá do designu interiéru. Ať již se jedná o barvy, použité materiály či celkový styl, i ve vrcholové architektuře není neobvyklé, že výsledný produkt naprosto nezapadá do okolního prostředí a kazí celkový dojem z odvedené práce. Další otázkou na zvážení jsou zmíněné materiály a náročnost práce s nimi. Přestože práce se dřevem vyžaduje velice přesné měření, jedná se o jeden materiálů vyžadující menší preciznost. Naopak, pokud pracujete se skutečným kamenem, práce na krbu se kvůli náročnosti mohou oproti původnímu plánu protáhnout jak časově, tak finančně.
Co se týče prostoru kolem krbu, mějte na paměti dosah tepla či ohně samotného. Vyvarujte se úložišť pro hořlavé věci příliš blízko krbu. Moderním trendem se stává zavěšení LCD televize nad krb pro vyvolání majestátního efektu. Vystavení obrazovky stálému teplu však může televizi permanentně poškodit, aniž byste měli nárok na reklamaci.
2
Pokud se rozhodnete pro použití výklenku, nezapomeňte zhodnotit jeho tvar a proporcionální velikost vůči krbu samotnému. Krb může být na špičkové estetické úrovni, ale pokud zvolíte příliš velký výklenek, veškerá práce nejen zapadne, ale může se stát, že krb nebude ani plnit primární tepelnou funkci.
Ať již stavíte krb sami nebo s pomocí profesionálů, nezbytnou součástí před prvním zažehnutím je kontrola pověřenou osobou. Ta by měla zároveň zkontrolovat, jestli místnost disponuje kvalitním detektorem kouře a zdali je ideálně umístěn.
3
Nedílnou součástí užívání domácího krbu je jeho pravidelná údržba. Pravidelné vynášení popela je klíčem ke zdravému domovu, jelikož nahromaděný popel může výrazně ovlivnit kvalitu vzduchu nejen v místnosti, ale v celém domu. Důkladnou péči si zaslouží i krb samotný. Použitím speciálních čističů můžete udržet krb čistý a výrazně prodloužit jeho životnost.